Bruk-Bet - Piast 0-1. Wygrana i jubileusz Placha

14
maj

W sobotnim spotkaniu 33. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy Piast Gliwice wygrał na wyjeździe z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza 1-0 (0-0). Zwycięską bramkę dla Niebiesko-Czerwonych zdobył Tomas Huk. Dla Frantiska Placha był to 100. mecz z rzędu rozegrany w pełnym wymiarze czasu i 50. czyste konto w Ekstraklasie.

- W pierwszej części gry było widać, że gospodarze walczą o "życie". Zawodnicy Bruk-Betu agresywnie szli do każdej piłki, i wszystkie akcje chcieli kończyć strzałem. Miejscowi nie potrafili jednak zaskoczyć Frantiska Placha, który nie dał się pokonać. Tuż przed przerwą Słowak popełnił jednak błąd i sfaulował swojego rywala w polu karnym, ale na jego szczęście Piotr Wlazło zmarnował jedenastkę. Podopieczni Waldemara Fornalika również tworzyli sobie okazje do strzelenia gola. Najbliżej trafienia do siatki była para Kristopher Vida - Alberto Toril. Ten pierwszy zagrał piłkę nad Tomaszem Loską, ale bramkarz gospodarzy zdołał ją wybić tuż przed głową tego drugiego. To była najlepsza okazja Niebiesko-Czerwonych przed przerwą.
- Po zmianie stron zauważalna była reakcja Piasta, którzy dążyli do zdobycia trzech punktów. Ich starania przyniosły pozytywny efekt już w 61. minucie, kiedy to wyszli na prowadzenie za sprawą bramki Tomasa Huka. Słowacki obrońca skutecznie wykorzystał rzut karny. Do końca rywalizacji Niebiesko-Czerwoni starali się atakować, ale nie potrafili strzelić drugiego gola. Podopieczni Waldemara Fornalika skutecznie zagrali także w defensywnie, nie dopuszczając do zagrożenia, dzięki czemu Frantisek Plach zanotował swoje 50. czyste konto w Ekstraklasie.

10': Szybka akcja miejscowych zakończona strzałem Mateusza Grzybka. Ariel Mosór interweniował wślizgiem i odbił piłkę na rzut rożny.
15': Kristopher Vida w boczną siatkę po dośrodkowaniu Martina Konczkowskiego.
17': Świetna interwencja Frantiska Placha po zagraniu Marcina Grabowskiego. Zawodnik gospodarzy zamykał dośrodkowanie na długim słupku, ale bramkarz Piasta popisał się refleksem i wybił piłkę nad poprzeczkę.
17': Samuel Stefanik uderzał zza pola karnego, ale Frantisek Plach nie musiał interweniować. Piłka minęła słupek.
21': Nemanja Tekijaski uderzał głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, ale nad bramką.
26': Mocne uderzenie Damiana Kądziora z rzutu wolnego! Tomasz Loska wybił piłkę przed siebie, ale jeden z jego kolegów oddalił zagrożenie.
41': Ale było blisko! Kristopher Vida próbował przelobować Tomasza Loskę, ale bramkarz gospodarzy w ostatniej chwili wybił piłkę i zapobiegł utracie bramki.
44': Tomas Poznar został faulowany w polu karnym przez Frantiska Placha. Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Piotr Wlazło, ale jego strzał okazał się niecelny.

48': Kapitalne uderzenie Toma Hateley'a z rzutu wolnego, ale Tomasz Loska zdołał obronić strzał Anglika.
49': Alberto Toril zdecydował się na strzał zza pola karnego, ale uderzył nad bramką.
56': Świetna kontra Niebiesko-Czerwonych! Damian Kądzior popędził lewą stroną i zagrał do środka do Kristophera Vidy, a ten uderzył płasko, ale w słupek.
57': Sędzia podyktował rzut karny dla Piasta, a jedenastkę na bramkę zamienił Tomas Huk - 0-1!
69': Damian Kądzior próbował zaskoczyć Tomasza Loskę po szybkiej akcji Piasta, ale nieskutecznie.

- Mecz odbył się na Stadionie Sportowym Bruk-Bet Termalica Nieciecza, mogącym pomieścić 4666 widzów.
- W porównaniu do poprzedniego ligowego spotkania w podstawowym składzie Piasta nastąpiły trzy zmiany. Od pierwszej minuty zagrał Kristopher Vida, Alexandros Katranis i Alberto Toril, którzy zastąpili Constantina Reinera, Jakuba Holubka i Kamila Wilczka. Ten ostatni miał zagrać od początku, ale na rozgrzewce doznał urazu.
- Podczas #BBTPIA trener Waldemar Fornalik nie mógł skorzystać z kontuzjowanych Tihomira Kostadinova, Rauno Sappinena i Miguela Munoza.
- Jakub Czerwiński grał w przeszłości w zespole Bruk-Betu Termaliki Nieciecza. Kapitan piasta występował w barwach Słoni w latach 2012-2015.
- Trener Bruk-Betu Radoslav Latal był w przeszłości szkoleniowcem Piasta Gliwice. Razem z czeskim trenerem Niebiesko-Czerwoni zdobyli srebrny medal mistrzostw Polski.
- Za kilka dni w całej Europie rozpocznie się Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych – największe na świecie wydarzenie, które promuje piłkę nożną wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną. W związku z tym 33. kolejka PKO Bank Polski Ekstraklasy została dedykowana Olimpiadom Specjalnym.
- Frantisek Plach rozegrał 100. mecz w pełnym wymiarze czasu z rzędu w Ekstraklasie.
- Tomas Huk zdobył pierwszą bramkę w barwach Piasta Gliwice.
- Dla Frantiska Placha był to 50. mecz w Ekstraklasie bez straty gola.