U-16: Podsumowanie rundy jesiennej

21
gru

Kontynuujemy wędrówkę po analizach i ocenach występów drużyn Akademii Piłkarskiej Piasta Gliwice. Tym razem skupimy się na drużynie do lat 16, która jesienią rywalizowała w 2. lidze wojewódzkiej. Jaka była miniona runda dla juniorów młodszych? Odpowiedź znajdziecie poniżej.


Zawodnicy prowadzeni przez Arkadiusza Mrochena oraz Marka Ryszczyka w lidze liczącej 16 drużyn na koniec rywalizacji uplasowali się w środku stawki. W przeciwieństwie do swoich starszych kolegów, którzy cechowali się bezkompromisowością zespół U-16 stosunkowo często dzielił się punktami z rywalami. Aż sześć spotkań zakończyło się remisami.


- Jeżeli chcieć sucho ocenić tę rundę, to faktycznie było bardzo dużo remisów i możNa było pokusić się o znacznie większą liczbę punktów. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku tego zespołu wynik jest sprawą drugorzędną. Większy nacisk kładziemy na jednostkę, jej indywidualny rozwój, który pozwala przenieść ją do zespołu U17. W tej rundzie to miało miejsce bardzo często, co traktujemy jako dużą wartość - ocenił Marek Ryszczyk, trener zespołu U16 Piasta Gliwice.


Początek rundy był dość udany. Juniorzy młodsi w czterech pierwszych meczach nie zaznali smaku porażki, notując wygraną i trzy remisy, w tym z Zagłębiem Sosnowiec, które wygrało tę ligę. Ostatecznie gliwiczanie zgromadzili na swoim koncie 21 punktów, co pozwoliło na zajęcie 8. lokaty. Bilans zysków i strat, jeśli chodzi o gole strzelone i stracone również był wyrównany i wyniósł 24-25. Duży wpływ na ostateczne wyniki autorstwa gliwiczan miała wspomniana przez trenera rotacja wewnątrz bloku Akademii.


- Rotacja na pewno nie pomaga, jeżeli chodzi o osiągnięcie jak najwyższego wyniku sportowego. Na prostym przykładzie to widać, kiedy zawodnik wyróżniający się, dobrze grający i który był regularny, wówczas to silne ogniwo tracimy, by dać mu szansę rywalizacji wyżej. W tym sensie trudno utrzymać równy skład przez całą rundę tylko dla wyników. Priorytetem jest wyłapanie jednostki, by stworzyć jej jak najlepsze warunki do rozwoju - podkreślił szkoleniowiec.


Drużyna do lat 16 po zakończeniu rundy wciąż jest w treningu całorocznym. Piłkarze otrzymają wolne na święta, ale już w styczniu powrócą do pracy. Poza treningami przewidziane są gry wewnętrzne oraz sparingi, a po nowym roku zespoły bloku B udadzą się na obóz przygotowawczy do nowej rundy. W przerwie między rundami sztaby szkoleniowe przeprowadzają indywidualne rozmowy z piłkarzami. - Celem tych rozmów jest przede wszystkim jest uświadamianie zawodników, jeśli chodzi o deficyty, wskazanie obszarów do poprawy, ale także pokazujemy kwestie mentalne, gdzie pozornie może się wydawać, że zawodnik jest zaangażowany, skoncentrowany, co w szerszym spektrum daje nieco inny obraz. Staramy się uświadomić piłkarzy jak powinni funkcjonować w przygotowanej dla nich ścieżce rywalizacji - zakończył trener Marek Ryszczyk.


Tabela 2. ligi wojewódzkiej
Wyniki w rundzie jesiennej


Biuro Prasowe
GKS Piast SA